Zebra Perde, sık dokunmuş kumaşlarla, tül kumaşların, şeritler halinde aralıklı olarak dizilmesinden meydana gelen kumaşın, stor perde gibi yukarı aşağı hareketiyle, çalışan perde sistemidir.

Çift kat kumaş kullanıldığından, perde yukarı aşağı hareket ederken, sık dokunmuş kumaşların karşılıklı gelmesiyle ışık geçirgenliği şık bir biçimde elde edilir. Tül ve sık dokuma kumaşın karşılıklı gelmesiyle ışık geçirgenliği engellenir ve karanlık sağlanır. İkili sistem stor perde sistemleri de zebra çeşitleri ile birlikte kullanılabilir. Hem tül hem de güneşlik kullanım imkanı sağlayan zebra perdeler, kullanımı pratik ürünlerdir. Zebra çeşitlerinden bazıları Baskılı zebra Perde, Plise zebra Perde, Bambu Zebra Perde, Katlamalı Zebra Perde.

Zebra Perdeler Demir ve Plastik Profil olarak satılmaktadır. Zebra Kumaşlarının eni 260 cm olduğundan tek parça olarak en fazla 260cm eninde üretim yapılabilmektedir. 260 cm 'in üzerindeki zebralarda jumbo kasa üzerine parçalı sistem kullanılmaktadır. Zebra Perde fiyatlarımız 40-120 TL aralığında değişmektedir.

Zebra Stor Perdenin örnek fiyatlandırması
Örnekleyecek olursak : 50 TL’lik bir ürün için ; eni-55cm  ve  boyu-140cm olan bir stor perde fiyatlandırması,  0,55 x 1,40 = 0,77 metrekare olmaktadır.  Fiyatlandırmada en 100cm Boy 200cm üzerinden 1,00x2,00= 2 m2*50= ödenecek bedel 100 TL’dir. Tüm mekanizmalı Stor sistemler için standart m2 ölçüsü hesaplamada baz alınır.

Zebra Stor Perde nasıl temizlenir. Zebra Stor perde, kullanımı ve tamiri en kolay mekanizmalı perdedir. Ortalama ömrü 5-7 yıldır. Temiz - Tozsuz mekanlarda ve amacına uygun kullanımda bu ömür 8-9 yıla kadar çıkabilir. Malzemesi sık kirlenmez. Toz emmeyen özel ipliklerden imal edilmektedirler. Sıkca hareket ettirildiğinden üzerinde çok fazla toz barındırmaz. Ancak 2-3 hafta aralıklarla üzerindeki tozu temizlemek gerekmektedir. Bu uygulamayı Elektrik süpürgenizin ince ucu ile yapabilirsiniz.

Silme işleminde alkol içeren maddeler ile temizleme yapılmamalıdır. Her cam silindiğinde Alkolsüz Islak mendiller ile temizleme yapılabilir. Kesinlikle su ile temaz edilmemesi gerekmektedir. Temizleme yapılırken kumaş zemine zarar vermeden temizleme yapılması çok önemlidir. Kumaş özelliğinin bozulmaması için firmamız leke ve yağ çözücü özel solüsyonlar ile köpük sistemi le tamamen kuru temizleme işlemi ile gerçekleştirmektedir.

Perdenin yoğun su ile temizlenme sonrası kumaş üzerinde dönüşü olmayacak hasarlar meydana gelebilir.

Zebra Stor perdelerin kullanıldığı alanlar çok önemlidir. Mutfak da kullanılmakta olan bir zebra stor perde , havalandırma yeterli değil ise üzerinde yağ barındırabilir. Mutfaklarda kullanılan zebra stor perdelerin daha sık aralıklarla silinmesi yağın kumaş içine işlememesi için yeterlidir.

Zebra Stor Perdelerinizin sağlıklı kullanılması için yapılması gereken aşağıda belirtilen ufak detaylar ilk günkü temizliğine kavuşmasını sağlamanız mümkündür. Zebra Stor Perde Temizleme ile ilgili tüm detayları www.stortemizleme.net sitemizden inceleyebilirsiniz.

ZEBRA STOR PERDE ÖLÇÜSÜ NASIL ALINIR:

zebra-perde-olcusu-nasil-alinir

Düz Zebra Perde Kumaşlarının eni 260 cm olduğundan tek parça olarak en fazla 260cm eninde üretim yapılabilmektedir. 260 cm aşan durumlarda kullanım amacınıza uygun şekilde ölçüyü parçalı olarak almanızı gerekir. İki perdenin birleşeceği ara noktayı, pencerenin kayıt arasına denk getirirseniz, ara açıklık sorun olmaktan çıkar. Orta ayak sistemi kullanarak, tek kasada 2 ve 3 perde yapılmakta, bu iki perde arasındaki açıklığı daha aza indirir, fakat biz zebra perde için bunu önermiyoruz

İnşaat sektörümüz maalesef perde konumlandırmalarını hiç düşünmeden projeler gerçekleştirmektedir. İnşaat sektöründe camlar standartı oluştutulamamış önemli bir detaydır. Konumlandığı ortama göre beklenilen amaca uygun düzenleme yapılabilmesi mekan sahiplerine ve dolaylı olarak perdecinin sorumluluğuna bırakılmaktadır. Hal böyle olunca Perde ölçüsü alımında dikkat edilecek iki husus bulunmaktadır. ilk husus, uygulama yapılacak pencerenin yan duvarları ile tavana ve zemine olan mesafeleridir.

İkinci husus da, zebra stor perde uygulanacak pencerenin önünde kalorifer peteğinin varlığı, pencerenin açılan /açılmayan bölümleri açılma durumundaki kullanım yönü pencerenin mermer çıkıntısıdır.

Balkon kapısı ile birlikte cam yan yana ise, balkon kapısını, şemadaki gibi ayrı şekilde ölçülmesi, camınız açılır ve sabit olmak üzere 2 kanattan oluşuyorsa, şemada gördüğünüz şekilde tek parça ölçebilirsiniz veya ayrı ayrı ölçebilirsiniz, tamamen kullanım amacınıza uygun olmalı . Bu sizi doğru yönlendirecektir.

Zebra stor perdelerde parçalı uygulama yapılması durumunda milimetrik hata olmaması için ölçünün net alınması gerekir. Aksi durumda denk gelmeyen cizgiler nedeniyle görüntü de simetri sorunu yaratabilir. Mekanizmalı perdeler, yatay veya düşey aynı doğrultuda hareket ettiklerinden zeminin çok düzgün olması yamuk eğri mekanlarda çalışmasında sıkıntı yaratır.

Düz Zebra Perdelerde üst kasa ölçüsünden, kumaş 3cm daha içten başlar, o sebeble tavanda yada diğer bir deyişle üstte payınız varsa en ölçülerinize 3cm ilave etmeniz gerekmektedir.

Sağdan ve soldan en az 10cm dışarı çıkılması gerekir. Eğer güneş girmesi yandan görülmesi gibi sıkıntılar mevcut ise mümkünse 15-20cm dışarı çıkılması ile perdenin yan açılardan aldığı ışığı daha iyi kontrol etmiş olursunuz. Taşma payı olmayan yerde ışık girmesi gibi sorun olmaz.

ANASAYFA